Anasayfa Haberler Acemi Yatırımcıların Yaptığı En Kötü Hatalar

Acemi Yatırımcıların Yaptığı En Kötü Hatalar

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 28 Görüntüleme

Acemi yatırımcılar tarafından sık yapılan yanlışlar, büyük kayıplara yol açabilecek kaynak hatalarından oluşmaktadır. Yatırımcıların yaptıkları hatalar, çoğunlukla temel bilgi eksikliğinden, psikolojik faktörlerden ya da üçüncü kişi yönlendirmelerinden kaynaklanmaktadır. Ancak bu basit hatalar, büyük kaynak kayıplarına yol açabilir. Bunun önüne geçmek amacıyla yapılması gereken, bilgi eksiklerini kapatmak ve uzmanlardan destek almaktır.

Yeterli Düzeyde Teknik Donanım Olmadan Yatırım Yapmak

Teknik donanım eksikliği ile yatırım yapmak, özellikle hareketli piyasalarda büyük sorunlara yol açabilmektedir. Yatırım, bir tür karar verme süreci olduğundan, karar verdiğiniz sırada bilgi sahibi olmanız gerekir. Tablo okuma, piyasa araştırması yapabilme ve piyasa terimlerini bilme konularında eksiklerinizi tamamlamalısınız. Kâr dağıtımı, sermaye arttırımı ve bilanço okuma gibi işlemlerin bilinmesi gerekmektedir. Aksi halde ortaya çıkan sorunlar için işinin ehli olmayan ekonomi uzmanlarından yardım almak zorunda kalabilir, kaybın artması durumu ile yüz yüze gelebilirsiniz. Yatırımcıların yaptıkları hatalar ani bir kararla yatırım yapmaktan başlar.

Spread Bettin Nedir?

Üçüncü Kişileri Dikkate Almak

Üçüncü kişilerle yatırım yapmak, zararsız fikir alışverişlerinin ötesine geçmektedir. Aslen konunun temeli, bilgi eksikliğine dayanmaktadır. Yatırımcının temel bilgi eksiği, kendine güvenini kötü yönde etkiler. Bilgi eksiği olan yatırımcı, bunun farkında olduğunda bilgi edinmek için üçüncü kişilere başvurabilir. Kulaktan dolma bilgilerle piyasa yatırımları yapmak, beklenmeyen durumlarla karşılaşma riskini arttırır ve zararın yükselmesine neden olur.

Gazete Başlıklarından Etkilenerek Yatırım Yapmak

Gazeteleri baz alarak yatırım yapmak, gereksiz riskler almanıza neden olabilir. Gazeteler, piyasalar ile ilgili konuların en son bulunacağı yerdir. Sizden önce daha üst konumdaki kişiler mutlaka bu gazete haberleri çıkmadan durumdan haberdar olmuşlardır. Aynı zamanda şu anki gazeteler, reklam panosu olarak da kullanılabilir. Bazı şirketleri gazetelerde o kadar çok görürsünüz ki çok kazandırdığını düşünürsünüz. Ancak aslen durum çok farklı olabilir.

Portföy Oluşturmama

Portföy dağıtımı yapmamak, tüm sermayeyi tek noktada toplamak olarak da adlandırılır. Yumurtaları aynı sepete koymak deyimi burada devreye girer. Tek noktada yatırım yapmak, kayıp durumunda elinizdeki her şeyden olmanıza yol açar. Bu yüzden aynı anda en az 2 noktadan yatırım yapmanız, kendinize yatırım yapmanızı sağlar. Yatırımcıların yaptıkları hatalar genellikle tek noktada yatırım yapmaktan kaynaklanır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap