Anasayfa Haberler Bankalar Altın Alıyor mu 2021?

Bankalar Altın Alıyor mu 2021?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 16 Görüntüleme

Bankaların altın alma işlemi, 24 ayara eşdeğer altına göre gram hesabı kullanması ile gerçekleştirilmektedir. Gram hesabına göre yapılan yatırmalar hesabınıza gram olarak   yatırılıp, ekonomiye değer kazandırılmaktadır. Evde hiçbir atıl kaynak oluşturmayan ve boş bekletilen altınlar, banka bünyesinde toplanarak hem finans değeri kazanmakta hem de müşteriler yatırım amaçlı bankada beklettikleri altınlar üzerinden kâr marjı elde etmektedir. Bankaya verdiğiniz altının gram değerine göre kazanç sağlayabilir, o günkü faiz ve borsa değerine göre altınınız bozdurarak kazanç sağlayabilirsiniz. TL karşılığı ile bozdurulan altınlar, al sat modeli ile yeniden bankalarca işleme alınmakta olup, banka altın ve döviz hareketliliği ile müşterilerine iki yönlü bir kazanç teminatı sunmaktadır. Bankaların altın alması ve kur dengesini harekete geçirmesi, hem kendi finansal kaynarı için hem de müşterileri için yüksek gelir kaynağı oluşturmaktadır.

Bankalar Altın Alırken Hangi Hesaplama Yöntemlerini Kullanır?

Bankların altın alırken kullandıkları hesaplama yöntemleri, fiziki altınların yatırım sürecine dâhil ederek hassas ölçüm araçlarını kullanmakla başlamaktadır. Fiziki altınların banka tarafından alınarak saklanması ve kullanıcılara verilerek yeniden al sat modeli içinde tutulması, piyasa hareketliliği için son derece önemlidir.  Bilezik, altın, küpe, kolye, gibi atın modellerinin her birinin fiziki ağırlığı farklıdır. Bu sebeple banka hassas ölçüm mekanizmasını kullanarak altınları saflık değerine göre hassas terazisinde ölçmektedir. Yetkili uzmanlarca işleme alınan bu hesaplamalar neticesinde her bir altına karşılık gelen değer size bildirilmektedir.

Tesellüm tutanağı tutularak elinizdeki her bir altının karşılık geleceği tutarı gösteren belge size imzalatılmaktadır. 24ayar saf altın cinsinden işleme konulan altınlarınızı bankaya teslim ederek, hesabınıza altın rezervleri yatırılmaktadır. Altınınızı çekmek istediğiniz vakit altının o anki kur dengesine göre TL karşılığı ile bozdurup çekebilirsiniz. Bankaların altın alması işlemi için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından güvence altında olan altınlarınızı 100.000 TL’ye kadar olan kısmını devletten talep edebilirsiniz.

Bankalar Altın Alırken Hangi Finansal Araçları Kullanır?

Bankaların altın alırken kullandığı finansal araçlar, rafine etme ve saflık ölçütlerinin kullanılmasıdır.  Bankaca rafine edilen altınlar kimyasal ve fiziksel işlemlere tabi tutularak saflaştırılıp ayrıştırılmaktadır. Külçe haline getirilen altın rezervleri kolay taşınabilir ve işlem görülebilir hali ile bankaların işlemlerini hızlandırmaktadır. Dünya standartlarına uygun olan saf altın kullanma ihtiyacı bankaların en büyük görevidir. Saf atının ölçüm değeri Karat’tır. Bir gram alaşımda olan altınların değeri ayar olarak gösterilmektedir. Bankaların altın alması için gösterilen değeri 24 ayar veya Karat olarak bilinen saf altınla ölçülmektedir. 24 karat altın dışında hesaplanacak olan bütün altınların değerinin 24’e bölünmesi ile altının saflık derecesi ortaya çıkarılmaktadır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap