Anasayfa Haberler Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 64 Görüntüleme

Bedelli sermaye artırımı; şirketin esas sermayesine karşılık gelen hisse senetlerinin bedellerinin ödenmesi ile beraber yeni hisse senedi olarak satışa çıkartılması ile beraber şirket sermayesinin arttırılmasına verilen isimdir. Bedelli sermaye artırımı ile bedelsiz sermaye artırımı kıyaslandığında; bedelli sermaye artırımında şirketin kasasına para girişi olmaktadır ve bu bedelsiz sermaye artırımında yaşanmamaktadır. Mevcut ortaklara rüçhan hakkının doğmasına neden olan bir sermaye artırımıdır. Ortaklar isterlerse sermaye artırımına katılarak yeni hisse senetlerinden alım yapabilmektedirler. Yapmayı tercih etmezler ise; borsa üzerinden rüçhan haklarını satabilme hakları bulunmaktadır.

Bedelli Sermaye Artırımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bedelli sermaye artırımında önemli detaylar aşağıdaki gibidir:

  • Rüçhan hakkı doğmaktadır. Yani şirketin mevcut ortakları; payları oranında ve nakit karşılığında yeni hisse alabilme seçeneğine sahip olmaktadırlar. Piyasa fiyatından çok daha uygun şekilde hisse alabilmeleri mümkün olmaktadır. Ayrıca rüçhan hakları ile sermaye artırımına katılım sağlayabilmeleri ve rüçhan pazarında hak satabilmeleri mümkündür.
  • Şirketin hem ödenmiş sermayesinde hem de özsermayesinde artış yaşanmaktadır.
  • Bedelli sermaye artırımı sonrasında şirketin hisse senedi fiyatlarında ve piyasa değerinde değişim olmaktadır.
  • Mevcut ortakların rüçhan hakları üzerinde kısıtlama yapılması ile beraber yeni yatırımcılara yönelik bedelli sermaye artırımı yapılabilmektedir. Bedelli sermaye artırımına karar verildikten sonra halka arz bu şekilde yapılmaktadır.

Bedelli Sermaye Artırımının Şirketlere Sundukları Artılar Nelerdir?

Bedelli sermaye artırımının avantajlarına bakıldığında; şirketlerin ek finansman kaynağına sahip olabilmelerini sağlamaktadır. Bedelli sermaye artırımı ile beraber şirketlerin faaliyet hacimlerinde büyüme meydana geldiği için şirketler sermaye ihtiyaçlarını da bu şekilde karşılayabilmektedirler. Yeni yatırımlar sonucunda ortaya çıkan fon ihtiyaçları, bedelli sermaye artırımı yapılması ile karşılanabilmektedir. Bedelsiz sermaye artırımından farklı olarak şirketlerin toplam piyasa değerini de etkilemektedir.

Bedelli Sermaye Artırımı Fiyat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bedelli sermaye artırımı hesaplaması yapılırken hem sermaye artırımlarında hem de temettü ödemelerinde kullanılan formül; (Eski Fiyat+Rüçhan Hakkı FiyatıxBedelli Oranı-Temettü)/(1+Bedelli Oranı+Bedelsiz Oranı) olmaktadır. Bedelli sermaye artırımı için yapılan hesaplamalarda; bedelsiz oran ve temettü yazan kısma 0 koyularak hesaplama yapılmalıdır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap