Anasayfa Haberler Brüt Takas Nedir? Neden Uygulanır? Ne Kadar Sürer?

Brüt Takas Nedir? Neden Uygulanır? Ne Kadar Sürer?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 65 Görüntüleme

Brüt takas kavramı, İstanbul Takas ve Saklama Bankası üzerinden kullanılmakta olup, yatırımcıların adil bir biçimde hisse senedi alım satımı yapmalarını sağlayan bir sistem olarak bilinmektedir. Brüt takas üzerinden alım satımı yapılacak olan hisselerde, ödemenin belirli bir kısmının değil tamamının verilmesi gerekmektedir.

Brüt takas kapsamında yer alan hisse senetleri için günlük alım satım işlemi yapma adımları kapalı olmaktadır. Bu nedenle yatırımcılar açısından herhangi bir zarar oluşmadan alım satım yapılmasını sağlamaktadır.

Brüt Takas Uygulaması Neden Yapılır?

Brüt takas uygulamasının yapılma nedeni öncelikle yatırımcıların alım/ satım işlemlerinde karşılaşmış oldukları riskleri daha az bir seviyeye indirerek teşvik sağlanması olarak bilinmektedir. Uygulamanın yapıldığı hisse senetleri üzerinden daha şeffaf bir satış işlemi olacağı için büyük ya da küçük yatırımcının da kolaylıkla alım satım yapması sağlanmaktadır.

Uygulamalar genellikle Borsa İstanbul üzerinden satışa sunulacak olan hisse senetleri üzerinde riskli fiyat hareketlerinin görülmesi durumunda daha dengeli bir satışın sağlanmasına yönelik tedbir amacıyla yapılmaktadır.

Brüt Takas İşlem Süresi Nedir?

Brüt takas işlem süresi, her yatırımda farklı şekillerde belirlenmektedir. Brüt takas işlemi uygulanacak olan bir hisse senedi için başlangıçta süre belirlendiği gibi, herhangi bir süre belirtilmesi zorunlu tutulmamaktadır.

Brüt takasta süreli ya da süresiz işlemler bulunmaktadır. Bu süreçler, hisse senetlerinin mevcut yatırım durumlarına göre belirlenmektedir. Herhangi bir süre kısıtlaması ise bulunmamaktadır.

Brüt Takas Uygulaması Hisse Senetlerinin Değerini Düşürür Mü?

Brüt takas uygulaması ile hisse senetlerinin değerinin düşmesi, uygulamanın günlük alım satım risk durumlarına ya da kredi üzerinden alım satım işlemlerinin yapılmasına engel olduğu için gerçekleştiği bilinmektedir.

Hisse senetlerinin değerinde düşme yaşatan brüt takas uygulaması kalıcı bir etki oluşturmamaktadır. Brüt takasın bitmesi durumunda aynı hisse senedi üzerinden daha yüksek değerlerin oluşması da beklenen sonuçlar arasında yer almaktadır.

Brüt takas uygulaması esnasında risklerin ön görülmesi nedeniyle belirli kısıtlanmalar uygulanması, hisse senetlerinin değerinin daha gerçekli tutarlar üzerinden alınıp satılmasını sağlarken, bu durum bazı yatırımcılar için tercih edilmemekte veya risk olarak görülmektedir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap