Anasayfa Haberler Devre Kesici Nedir? Devre Kesici Neden Uygulanır?

Devre Kesici Nedir? Devre Kesici Neden Uygulanır?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 60 Görüntüleme

Devre kesici; hisse senedi fiyatlarındaki anlık dalgalanmaların yaratabileceği zararların önüne geçebilmek amacı ile uygulanmaktadır. Devre kesici ile hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmaların dengede kalabilmesi için işlemden çıkartılması sağlanmaktadır. Fiyat olarak eşik değerini aşmış olan hisse senetlerine devre kesici uygulanmaktadır. Fiyatın geri çekilme hareketlerinin devam etmemesi amacı ile devre kesici çalışmaktadır ve bu süreçte kıymetli evrağa gelmiş olan emiri durdurmaktadır. Devre kesici uygulamasının olmaması durumunda; yatırımcılar kısa süre içerisinde hisse senedi fiyatlarında çok büyük farklar görecekleri için büyük kayıplar yaşayabilmektedirler.

Devre Kesici Uygulamasının İşleyiş Sistemi Nasıldır?

Devre kesicinin işleyişi ile ilgili bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Referans fiyatı, tek fiyat yöntemi ile belirlenmiş olan tek fiyat olarak kabul edilmektedir.
  • Referans fiyatına uygulanan marj oranı ± %10 olmaktadır.
  • Marj limitindeki emir iptal edilir ve eğer gerçekleştirilmez ise; bu durumda devre kesici çalışmaya başlamaktadır.
  • Pay sırasında emir toplama aşaması 5 dakikadır ve sonrasında normal işlemler yapılmaktadır.
  • Eğer devre kesicinin çalıştırıldığı zaman dilimi gün ortası açılış ya da kapanış seansından 10 dakika önce olur ise; pay sırasında emir toplama süresi 10 dakika olmaktadır. 12:20 ile 12:30 ve 17:20 ile 17:30 arasını kapsamaktadır.
  • Paya devre kesici uygulanmış ise; rüçhan hakkı, varant, temerrüt gibi kesintiler olmadan işlem yapmaya devam edilebilmesi mümkündür.
  • Tetikleme oranının istendiği durumlarda 2 kat arttırılabilmesi mümkündür.

Devre Kesici Uygulamasının Süresi Ne Kadardır?

Devre kesici süresi; 7 dakikalıktır. 5 dakika emir toplama aşamasına girilmesi ve 2 dakika da tek fiyat belirlenmesi ile beraber 7 dakikalık devre kesici süresi elde edilmektedir. Farklı pazarlarda bu sürenin 25 dakikaya kadar çıkartılabilmesi de mümkündür.

Devre Kesici Uygulaması İle Ne Amaçlanmaktadır?

Devre kesicinin uygulanma sebebi; yatırımcıların her daim korunmasını amaç edinmektir. Hisse senetlerindeki ani fiyat değişikliklerinin önüne geçilebilmesi için yapılan bir uygulamadır. Sığ hisselerin ani fiyat oynaklıklarından etkilenmemesi için devre kesici uygulanmaktadır. Yatırımcıların büyük zararlara uğramamalarını sağlayan bir uygulamadır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap