Anasayfa Genel Hisse Senedi Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Hisse Senedi Fiyatları Nelerden Etkilenir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 9 Görüntüleme

Hisse senedi fiyatlarını etkileyenlere bakıldığında; arz talep dengesi, ülke ekonomisi, şirket haberleri, beklentiler, spekülasyonlar, manipülasyon, siyasi olaylar, büyük skandallar, güçlü medya ve küresel olaylar olmaktadır. ABD dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olduğu için hisse senedi fiyatları üzerinde doğrudan etki yaratabilecek ülkelerden biridir. Dolayısı ile ABD’nin ekonomik verileri doğrudan hisse senetlerini etkilemektedir.

Hisse Senedi Fiyatlarını Etkileyen Faktörlerden Arz ve Talep

Arz ve talebin hisse senedi fiyatlarına etkisine bakıldığında; arz ve talep dengesi ile hisse senedi fiyatlarını alıcılar ile satıcılar belirlemektedirler. Alıcısı çok olan yani talebi fazla olan hisse senetlerinin fiyatları yükselmektedir. Satıcısı çok olan yani arzı yüksek olan hisse senetlerinin fiyatları ise düşüş göstermektedir.

Ülke Ekonomisinin Hisse Senedi Fiyatlarına Etkisi

Ekonominin hisse senedi fiyatlarındaki belirleyiciliğine bakıldığında; ülke ekonomisinin sağlıklı olması, ekonomik verilerin olumlu olması borsada güçlü yatırımlar yapılabilmesine zemin hazırlamaktadır. Ülke ekonomisindeki verilerin sağlıksız olması Halide ise; o ülkede borsa yatırımı yapılması tavsiye edilmemektedir. Örnek vermek gerekir ise; bir ülkede işsizliğin ve dolayısı ile işsizlik oranının düşük olduğu varsayılsın. Bu durum ülkede yaşayan insanların çoğunluğunun bir işte çalıştığı ve para kazandığı anlamına gelmektedir. Dolayısı ile çalışanlar da yatırım için para ayırabilmektedirler. Talebin artması ile beraber hisse senedi fiyatları da yükselişe geçmektedir.

Ülke ekonomisinin sağlıklı olup olmadığı hakkında net bir bilgi sahibi olunabilmesi için tarım dışı istihdam, enflasyon rakamları, kişisel gelirler, kişisel harcamalar ve sanayi üretimi gibi ekonomik değeri olan verilerin izlenmesi gerekmektedir. Faiz oranları da hem ülke ekonomisi hem de hisse senedi fiyatları konusunda yorum yapılabilmesini sağlamaktadır. Faiz oranlarının yüksek olması, hisse senedi fiyatlarını olumsuz etkileyen bir durumdur.

Şirket Haber ve Gelişmelerinin Hisse Senedi Fiyatlarına Yansıması

Şirket gelişmelerinin hisse senedi fiyatlarına etkisine bakıldığında; şirketle ilgili olumlu ve büyük gelişmeler, hisse senedi fiyatlarını da olumlu etkilemektedir. Şirketler ile ilgili resmi duyurular, gelişmeler ve satın alma haberleri hisse senedi fiyatlarını etkilemektedir. Ancak fiyatları düşürüp düşürmeyeceği konusunda yorum yapabilmek için gelişmelerin içeriğini bilmek gerekmektedir. Şirketler ile ilgili satın alma haberleri de her zaman hisse senedi fiyatlarını yükseltmemektedir. Örnek vermek gerekir ise; Facebook’un Whatsapp’ın hisselerini alacağı dönemde satın alma haberleri sonrasında hisse senedi fiyatlarında düşüş yaşanmıştır. Ancak Migros’u perakende devlerinden biri olan Wal-mart’ın alacağı haberleri çıktığında Migros’un hisse senedi fiyatlarında artış görülmüştür.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap