Anasayfa AnalizlerForex Küresel Yatırımcıların Takip Etmesi Gereken Ekonomik Göstergeler

Küresel Yatırımcıların Takip Etmesi Gereken Ekonomik Göstergeler

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 56 Görüntüleme

Global boyuta ulaşmış yatırımcıların takip etmesi gereken ekonomik göstergeler yatırımcılara yön verme açısından oldukça önemlidir. Ekonomik göstergeler, yatırımcıların kar fırsatlarını yakalamasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda, ekonominin genel bir analizi yapılabilir. Gayri safi yurtiçi hasıladan tüketici fiyat endeksine kadar pek çok ekonomik gösterge ülke ekonomisini değerlendirmek için kullanılır. Yatırımcılar ise yatırım portföylerini buna göre yönlendiriyor.

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ( GSYİH ) Neden Takip Edilmelidir?

GSYİH’i takip etmenin önemi yatırımcının daha avantajlı bir şekilde yatırım yaparak kazanç elde etmesini sağlar. GSYİH, belirli bir dönemde ülkede üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin piyasa değerini temsil eder. Sayı genellikle nominal ve gerçek sayılarla verilir.

Reel GSYİH, döviz değerindeki değişikliklere göre ayarlanacaktır. Geniş yelpazesi göz önüne alındığında, GSYİH bir sonraki finansal piyasa göstergesidir. Bir ülkenin GSYİH büyümesi, ekonomik büyümenin bir göstergesidir. Daralma, ekonominin yavaşladığını gösteriyor. Bir ülkenin tahmini GSYİH büyüme oranı, uygun kamu borcu düzeyini veya o ülkede faaliyet gösteren şirketlerin büyüyüp büyüyemeyeceğini belirlemek için kullanılır.

Merkez Bankası Tutanaklarını İzlemek Neden Önemlidir?

Merkez bankasının kayıtlarını takip etmenin önemi bu tutanakların ekonomik yorum içermesinden kaynaklanır. Merkez bankası para politikasını belirler. Bu nedenle, bir ülkenin ekonomisi üzerinde önemli bir kontrol uygular. Finans piyasaları, gelecekle ilgili ipuçları bulmak için merkez bankası yöneticisi tarafından alenen ifade edilen her kelimeye çok dikkat etme eğilimindedir. Ekonomik göstergeler arasında merkez bankası ciddi anlamda yatırımcılara fikir sağlar.

İstihdam Göstergelerinin Önemi Nedir?

İş alanı ile ilgili göstergelerin önemi küresel yatırımcıların daha rahat yatırım yapmasını sağlar. Çünkü bir ülkedeki işsizlik o ülkenin ekonomisini etkiler. Bu da yatırım yapılan piyasalar üzerinde etkili olur.

İşgücü, maaş bordrosu ve işsizlik verileri gibi göstergeler kaç vatandaşın istihdam edildiğini gösterir. İstihdam göstergelerinin önceki veriler ve dönemlere göre artıp artmadığını araştırmak gerekir. Aynı zamanda gelirlerin de artıp azalması durumuna göz atılmalıdır. Finans piyasaları, özellikle bu gelirlerin büyük bir kısmının yurt içi tüketici harcamalarından geldiği gelişmiş ülkelerde, ekonomik göstergeler olan bu istihdam göstergelerini dikkatle izlemektedir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap