Anasayfa Haberler Norveç’de Asgari Ücret Ne Kadar? (2020)

Norveç’de Asgari Ücret Ne Kadar? (2020)

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 720 Görüntüleme

Norveç’te asgari ücret miktarı, saatlik olarak hesaplanmaktadır. Saatlik ücretler yaş gruplarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca sektörden sektöre değişiklik gösteren ücretler net bir Norveç asgari ücret belirlemesi yapılmasına engel olmaktadır. Bununla birlikte Norveç’te ortalama maaş miktarının 3500 $ civarında olduğunu bilinmektedir. Bu miktar dünyadaki pek çok ülkeden çok daha fazladır.

Norveç Çalışma Alanları

Norveç’te çalışılabilecek sektörler şu şekilde belirlenebilmektedir:

 • İnşaat sektörü
 • Temizlik sektörü
 • Gemi endüstrisi sektörü
 • Tarım ve bahçecilik sektörü
 • Balıkçılık sektörü

Norveç Balıkçılık Sektörü Asgari Ücreti

Norveç’te balıkçılık sektöründe asgari ücret miktarı, çalışma vasfınıza ve yaşınıza göre değişiklik göstermektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi net bir Norveç asgari ücret belirlemesi bulunmamaktadır. Ücretlendirmeler asgari olarak sektörler özelinde belirlenmektedir. Balıkçılık sektörü ülkede yaygın olarak faaliyet gösteren sektörlerden birisidir. Bu sektörde çalışan kişilerin alabilecekleri saatlik ücretler şu şekildedir:

 • Vasıflı elemanlar 187,20 Norveç Kronuna çalışmaktadır. Yani saatlik ücret 117,59 TL’dir.
 • Vasıfsız elemanlar 176,70 Norveç Kronuna çalışmaktadır. Yani saatlik ücret 111,00 TL’dir.
 • Norveç’te 18 yaşından küçük çocuklar da çalışabilmektedir. 18 yaşından küçük kişiler, asgari ücretin %80’ini almaktadır.

Norveç İnşaat Sektörü Asgari Ücreti

Norveç’te inşaat sektöründe asgari ücret miktarı, çalışma vasfınıza göre belirlenmektedir. Bu sektörde de tüm Norveç’te olduğu gibi saatlik olarak ücret belirlemesi yapılmaktadır. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren kişilerin alabileceği saatlik Norveç asgari ücret miktarı şu şekildedir:

 • Alanında uzman kişiler saatlik 197,90 Norveç Kronuna çalıştırılmaktadır. Yani saatlik ücret 124,31 TL’dir.
 • Vasıfsız elemanların ücretleri deneyimli veya deneyimsiz olmalarına göre değişiklik göstermektedir. Deneyimsiz elemanlar 177,80 Norveç Kronu alırken, deneyimli elemanlar saat başına 185,80 Norveç Kronu almaktadır. Yani deneyimsiz elemanlar için saatlik asgari ücret 111,69 TL’dir. Deneyimli elemanlara ise saat başına 116,71 TL ödenmektedir.
 • Norveç’te inşaat sektöründe çalışan 18 yaşından küçük kişiler için de ücret belirlemesi yapılmıştır. Buna göre 18 yaşından küçük biri inşaat sektöründe çalışıyorsa alabileceği en düşük saatlik ücret 119,30 Norveç Kronudur. Bu miktar saatlik 74,94 TL’ye denk gelmektedir.

Norveç Asgari Ücret Hakkında Bilgi

Norveç'te Ortalama Bir Çalışan Kaç TL Kazanır ?

Norveç'te çalışma izniniz varsa ve kazancınızı Türk Lirası cinsiden öğrenmek istiyorsanız bu meblağ yaklaşık olarak aylık 24.000 TL'dir.

Norveç'te Hangi Sektörler İş İmkanı Sağlar ?

Norveç, coğrafyası gereği balıkçılık, inşaat, gemi endüstirisi ve temizlik sektörlerinde iş imkanı sunabilen ülkeler literatüründe yer almaktadır.

18 Yaşından Küçükler İçin Asgari Ücret Ne Kadar ?

Norveç't 18 yaşından küçükler iş hayatında kendilerine yer bulabilir. Ancak 18 yaşından küçükler çalıştığı sürece asgari ücretin %80'nini alırlar.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap