Anasayfa Haberler Ölçek Ekonomisi Nedir?

Ölçek Ekonomisi Nedir?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 291 Görüntüleme

Ölçek Ekonomisi Ne Anlama Gelir?

Ölçek ekonomisi, üretimin artarken maliyetin düşmesi olarak tanımlanabilmektedir. Yani büyük ekonominin daha üstün olmasını mantık edinmiş bir ekonomi fikridir. Üretim için çok daha büyük ekonomiler oluşturulduğunda birim için gereken maliyetin azaldığını ifade etmektedir. Ölçek ekonomisi kavramını somutlaştırmak adına örnek vermek gerekirse şu şekilde açıklanabilmektedir:

  • Bir sektörde üretim yapıldığında olmazsa olmaz sabit maliyetler bulunmaktadır. Üretim kapasitesi arttığında sabit maliyetler azalacağı için alınan verim artmaktadır. Örneğin yalnızca kişiye özel tasarım yapan bir kişi ile seri üretim yapan Zara markasının maliyetleri aynı değildir. Daha çok üreten marka daha düşük maliyetlerle üretmektedir. Çünkü sabit maliyetler ürün başına düşünüldüğünde oldukça düşmektedir.

Ölçek ekonomileri içsel ölçek ekonomisi ve dışsal ölçek ekonomisi olmak üzere iki farklı şekilde incelenebilmektedir.

İçsel Ölçek Ekonomisi Nedir?

İçsel ölçek ekonomisi, ölçek ekonomilerin üretim yapan firmanın kendi içerisinde ya da o sektörde meydana gelmesidir. İçsel ekonomilerde sadece o sektörde ya da o firmada bulunan üretim ölçeğine bağlı kalınarak maliyetler değişmektedir. Firmada bulunan işçilerin uzmanlaşması ile artan verimlilik veya uzmanlaşmanın artmasıyla sebebiyle işçilerin sinirlerinin yıpranmasıyla azalan verimlilik içsel ölçek olarak örnek verilebilmektedir. Bu noktada ilk örnekte pozitif içsel ölçek ekonomisi, ikinci örnekte ise negatif içsel ölçek ekonomisi detaylandırılmıştır.

Dışsal Ölçek Ekonomisi Nedir?

Dışsal ölçek ekonomisi, firmanın kendisinden bağımsız bir şekilde bağlı olduğu endüstri kolunda yaşanan gelişmelerin verimliliğe ve maliyete olan etkisi şeklinde tanımlanabilmektedir. Örneklendirmek gerekirse, turizm işletmesine sahip bir kişinin işletme verimliliği, bulunduğu ülkenin turizm konusunda olumlu bir profil çizmesiyle artarken tam tersi bir durumda yani ülkenin imajının kötü olması durumunda azaltacaktır. İşte bu gibi firmanın dışında olan dışsal ekonomiler dışsal ölçek ekonomisi olarak adlandırılmaktadır.

Negatif Ölçek Ekonomisi  Nedir?

Negatif ölçek ekonomisi, işletmelerin üretim ölçeğindeki artışların belli bir noktayı aşması halinde yaşanan olumsuz etkilerdir. Aynı endüstri kolunda faaliyet gösteren işletmelerin artmasının birbirlerine zarar vermesi durumu negatif ölçek ekonomisi örneği olarak gösterilebilmektedir. Yani pozitif ölçek ekonomisinin içerdiği etkenlerin tam tersi bir durum ortaya çıkarmasıdır.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap