Anasayfa Haberler Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır?

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır?

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 461 Görüntüleme

Sahte doları tespit etmek için uygulanması gereken farklı metotlar bulunmaktadır. Dolar banknotlarının gerçek olup olmadığının anlaşılması için paranın üzerindeki simgelerin dikkatlice incelenmesi ve doların önemli noktaları üzerine testler uygulanması gerekir. Sahte dolar tespiti yapmak için kullanılması gereken metotlar, yazı içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

Sahte Doların Anlaşılması İçin Para Işığa Tutulmalıdır

Doları ışığa tutarak, paranın gerçek mi yoksa sahte mi olduğu anlaşılabilir. Sahte ve gerçek dolar arasında ayrım yapılmasını sağlayan en büyük etken, dolarların üzerinde yer alan filigrandır. Ancak insanların para üzerinde ilk kontrol ettiği nokta olduğu için dolar ve diğer paralar üzerinde en çok taklit edilen nokta da filigrandır. Dolar üzerindeki filigranlar, sadece ışığa tutulduğu zaman kendisini belli etmek zorundadır. ışığa tutulmadığı zamanlarda da kendini belli eden filigranlar, doların sahte olduğunun işareti olabilir. Dolarlarda yer alan filigranlar, paranın sağ tarafında yer almak zorundadır. Bazı dolarların içerisindeki filigranlarda oval bir şekil bulunurken, bazı dolarların filigranlarında kişilerin yüzüne yer verilmektedir. İnsan yüzü bulunan filigranların, para üzerindeki kişi yüzleriyle bire bir aynı yüzlere yer verilmelidir.

Dolar Üzerindeki Güvenlik Şeridi İncelenmelidir

Güvenlik şeridi incelemesi, dolarların gerçekliğinin tespiti için önemli bir uygulamadır. Güvenlik şeridinin üstünde, banknotun tutarı ve “USD” işareti yer almaktadır. Güvenlik şeridinde yer alan yazılar, sadece paranın ışığa tutulması durumunda kendini belli edecektir. Doların orijinalliğini profesyonel şekilde tespit etmek için doları UV ışınına tutmak gerekmektedir. Dolarların tutarına göre, güvenlik şeridinin bulunduğu konum değişmektedir.

Doların Üzerindeki Kabartmalı Yazı ve Desenler İncelenmelidir

Sahte dolar imalatçılarının yapmakta en çok zorlandığı durum, doların üzerinde yer alan yazı ve desenlerin kabartılmasıdır. Doların üzerindeki kabartmalı yazı ve desenlerin varlığını anlayabilmek için parmak uçlarını kâğıdın üzerinde gezindirmek gerekecektir. Dolarda bulunması gereken kabartmalı desenler hissedilmezse, doların sahte olduğu kanaatine varılabilir. Ancak kabartmalar oldukça hafif olduğu için gerçekle sahte kabartma arasındaki farkı anlamak zor olabilir. bu durumda, doların sahteliğini tespit etmek için gerekli diğer uygulamaları da kullanmak gerekecektir.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap