Anasayfa AnalizlerForex Trend Hakkında Bilgi Veren En Güçlü Mum Formasyonları

Trend Hakkında Bilgi Veren En Güçlü Mum Formasyonları

by Piyasa Uzmanı
0 Yorum 30 Görüntüleme

Trend ile ilgili bilgi veren en popüler mum formasyonları günlük, dalgalı ve uzun vadeli satın alımlarda kullanılabilir. Bazı mum çubuğu formasyonları alıcılar ve satıcılar arasındaki denge hakkında bilgi verirken, diğer mum formasyonları ciro, süreklilik veya kararsızlığı gösterebilir.

Şamdan grafiğinin gövdesinin satın almak veya satmak için bir sinyal olmadığına dikkat etmek önemlidir. Aksine, pazarın potansiyel göstergelerine ve potansiyel fırsatlara bakmanın bir yoludur. Bu nedenle, bu formları bağlam içinde ele almak her zaman daha faydalıdır. Bu bağlam, tablodaki teknik form veya piyasa koşulları ve diğer faktörlerin daha geniş bağlamı olabilir.

Boğa Dönüş Formasyonları Nelerdir?

Boğa dönüş mum formasyonları aşağıda sıralanmıştır:

 • Çekiç: Yüksek satış baskısına rağmen, boğaların çekici olması, boğaların fiyatları açılış fiyatının yakınında yukarı ittiği anlamına geliyor. Çekiç kırmızı veya yeşil olabilir, ancak yeşil çekiç daha güçlü bir boğa piyasası tepkisini gösterebilir.
 • Ters çekiç: Ters çekiç, düşüş trendinin en düşük noktasında bulunur ve potansiyel bir yukarı doğru dönüşü gösterebilir. Üst fitil, fiyatın aşağı yönlü hareketini sona erdirdiğini, ancak satıcının fiyatı açılış fiyatının yakınında aşağı çekmeyi başardığını gösterir.
 • Üç beyaz asker: İdeal olarak, bu mum bloklarının daha düşük fitillere sahip olmaması gerekir, bu da devam eden satın alma baskısının fiyatları yükselttiğini gösterir. Mumun boyutu ve fitilin uzunluğu, süreklilik veya eğilim değişiklikleri olasılığını belirlemek için kullanılabilir.
 • Harami boğa: İki gün veya daha uzun bir süre sonra ortaya çıkar; bu da satış ivmesinin yavaşladığını ve sona yaklaştığını gösterir.

Ayı Dönüş Formasyonları Nelerdir?

Ayı dönüş formasyon çeşitleri şu şekilde listelenebilir:

 • Asılı adam
 • Kayan yıldız
 • Üç siyah karga
 • Harami ayı
 • Kara bulut örtüsü

Bu mum formasyonları, Ayı piyasası içindeki durumu gösterir. Daha çok yükseliş olduğunda görünür.

Devamlılık Formasyonları Nelerdir?

Devamlılık formasyonlarının türleri aşağıda açıklanmıştır:

 • Yükselen üç metot: Bu model bir yükseliş trendinde görünür ve art arda üç mum kısa ve mumlar kısa olduğunda yükselmeye devam eder. İdeal olarak, kırmızı mum önceki mumunun aralığını aşmamalıdır. Büyük yeşil mum sürekliliği doğrular ve trend yönünün kontrolünün geri döndüğünü gösterir.
 • Düşen üç metot: Yükselen üç metodun tersidir ve düşüş eğiliminin devam ettiğini gösterir.

Mum formasyonları sayesinde yatırımcılar daha iyi bir şekilde piyasadaki hareketlenmeleri anlayabilirler.

0 Yorum

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Hemen Yorum Yap